Susedské spory sú obľúbenou témou mnohých filmov a seriálov a tvorcovia filmových scenárov a režiséri majú stále čo na práci, pretože táto téma je takmer nevyčerpateľná. Každý spor je jedinečný a žiadna zo situácií sa neopakuje, iba si niektoré môžu byť podobné. Ak ku sporom dochádza iba v rozumných medziach, napríklad sa dvaja muži medzi sebou dohadujú, aké oplotenie na hranici pozemku zvoliť, a nakoniec sa dohodnú, je to bežná súčasť životného rytmu, avšak pokiaľ dôjde k sporu závažnému, napríklad ohľadom obťažovania hlukom, dymom, prachom, alebo napríklad nebezpečnými zvieratami (veľkými plemenami psov, včelími úľmi na hranici pozemku), a situácia je dohodou neriešiteľná, potom musí nastúpiť do hry právna pomoc.
Riešenie susedských sporov je niekedy také zložité, že si vyžaduje skúseného advokáta, a to mnohokrát na oboch stranách sporu. Situácia sa väčšinou rieši mimosúdnymi dohodami a určitými ústupkami, aby nedochádzalo v prvom rade k poškodzovaniu ľudského zdravia stresom. Až tam, kde dohoda nepomáha, prichádza na rad súdne konanie, a to sa môže ťahať mesiace až roky. Upozorňujeme vás na to vopred, pretože je vždy lepšie ísť cestou kompromisu a mierovej dohody, než sa pustiť do pomyselnej susedskej vojny. Mimochodom, nikdy žiadna vojna a násilie nevyriešili problémy ľudskej civilizácie.
Ak práve vy riešite niečo podobné, obráťte sa na advokátsku kanceláriu v Banskej Bystrici včas, kým sa situácia nevyhrotí do obludných rozmerov, a snažte sa spory riešiť zmierlivo. Čím miernejšie riešenie to bude, tým vydáte menej energie (aj peňazí), čo sa prejaví aj na vašom pevnejšom zdraví. Nezabudnite, že najväčším nepriateľom súčasného ľudstva je chronický stres, a toho je okolo nás niekedy až príliš. Zároveň dopĺňajte do organizmu magnézium (horčík) v biologicky dostupnej forme a ak máte záujem, užívajte adaptogénne bylinky (napríklad Ženšen či Ashwagandhu), ktoré udržujú v organizme potrebnú hormonálnu rovnováhu a znižujú expanziu stresových hormónov adrenalínu a kortizolu.